Food Marketing Consultants Inc. San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Spumoni
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.52099533437014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 18.57g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnolia Ube Sweet Purple Yam Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 10.72)
- Ice Cream (Similarity score: 10.72)
- Ice Cream (Similarity score: 10.85)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 11.51)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 11.51)
- Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.69)
- Three Twins Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 11.69)
- Organic Coffee Ice Cream (Similarity score: 11.69)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.81)
- Edeka Bio Eiscreme Schokolade (Similarity score: 12.14)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.29)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 12.48)
- Erhard Crème Glacée Pistache (Similarity score: 12.66)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains 2% And Less Of Natural Flavors
- Molasses
- E150
- E410
- E412
- E407
- Colour
- E330
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Red Cherries
- Almonds Pieces
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
- Natural Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)