Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 901kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 901kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 54.720000000000006mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54.7mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 4.04)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 4.36)
- Magnolia Ube Sweet Purple Yam Ice Cream (Similarity score: 5.58)
- Premium Banana Split Ice Cream (Similarity score: 6.00)
- Erhard Crème Glacée Pistache (Similarity score: 7.33)
- Toupargel La Pêche Aux Poissons (Similarity score: 7.43)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Vanilla, Vanilla (Similarity score: 8.62)
- U Bac Vanille Macadamia (Similarity score: 8.96)
- Franprix Chocolat Cacao Origine Saint Domingue (Similarity score: 9.91)
- Carrefour Vanille Chouchou (Similarity score: 10.07)
- Real Premium Old Fashioned Homestyle Vanilla Ice Cream Churned With Real Ground Beans, Homestyle Vanilla (Similarity score: 10.36)
- Premium Rich Creamy French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.39)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 10.41)
- Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 10.41)
- Ice Cream, Coffee (Similarity score: 10.54)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Whey
- Tapioca Starch
- E440a
- Natural Flavouring
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)