Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 2.96)
- Ice Cream (Similarity score: 4.04)
- Magnolia Ube Sweet Purple Yam Ice Cream (Similarity score: 6.60)
- Premium Banana Split Ice Cream (Similarity score: 7.17)
- Erhard Crème Glacée Pistache (Similarity score: 7.37)
- Toupargel La Pêche Aux Poissons (Similarity score: 7.51)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Vanilla, Vanilla (Similarity score: 9.60)
- Franprix Chocolat Cacao Origine Saint Domingue (Similarity score: 9.73)
- U Bac Vanille Macadamia (Similarity score: 10.08)
- Real Premium Old Fashioned Homestyle Vanilla Ice Cream Churned With Real Ground Beans, Homestyle Vanilla (Similarity score: 10.25)
- Premium Rich Creamy French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.31)
- Carrefour Vanille Chouchou (Similarity score: 10.32)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 10.85)
- Ice Cream, Coffee (Similarity score: 11.02)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 11.35)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- Cream
- Sugar
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
- Tapioca Starch
- E412
- E440a
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)