Food Marketing Consultants Inc. San Bernardo, Premium Ice Cream, Cream Cheese & Sour Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 8.57g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64074650077761% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 93mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 93mg |
| Sugars | 18.57g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marshmallow Pie (Similarity score: 9.72)
- Market Pantry Birthday Cake Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles, Vanilla Frosting (Similarity score: 10.74)
- Frozen Custard (Similarity score: 11.04)
- Premium Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.27)
- Les Surgelés Fraisier (Similarity score: 12.37)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Premium Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.51)
- Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 12.74)
- Lucien Georgelin Confit De Lait (Similarity score: 13.03)
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 13.14)
- Grandessa Tartufo Nero (Similarity score: 13.61)
- Tartufo Nero (Similarity score: 13.63)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookies And Cream (Similarity score: 14.03)
- Sea Salt Caramel (Similarity score: 14.38)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.45)
- Birthday Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 14.57)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sour Cream
- Natural Flavouring
- E410
- E412
- E407
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Graham Cracker Pieces
- Whey
- Contains 2% And Less Of Cream Cheese
- Invert Sugar
- Lemon Juice Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)