Market Pantry Birthday cake vanilla frosting-flavored ice cream swirled with cake pieces & candy sprinkles, vanilla frosting
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7311411992263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 91mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 91mg |
| Sugars | 24.14g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Birthday Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 7.28)
- Les Surgelés Fraisier (Similarity score: 7.62)
- Real Ice Cream, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 8.10)
- Ice Cream (Similarity score: 8.10)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream (Similarity score: 8.10)
- Lucien Georgelin Confit De Lait (Similarity score: 8.51)
- Premium Ice Cream, Dulce De Leche (Similarity score: 8.91)
- Grandessa Tartufo Nero (Similarity score: 9.24)
- Tartufo Nero (Similarity score: 9.29)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookies And Cream (Similarity score: 10.12)
- Rich Caramel Cores Triple Filled (Similarity score: 10.14)
- Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 10.27)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Cream Cheese & Sour Cream (Similarity score: 10.74)
- Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.85)
Ingredients List
- Milkfat
- High Fructose Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Cakes
- Sugar
- Corn Syrup
- Vanilla Frosting Flavor
- Candy Sprinkles
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)