Four cheese & sausage pizza with garlic butter sauce (no red sauce)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.49g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.49g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 35.750766087844745% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.8% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 266mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 266mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Minis Pizzas (Similarity score: 8.09)
- 7fresh,7เฟรช,7 11,cp,ซีพี เบอร์เกอร์ ข้าวเหนียวไส้อั่ว (Similarity score: 14.25)
- Food Italia Pizza Prosciutto E Funghi (Similarity score: 15.19)
- Les Saveurs De Mam Flo Terrine, Porc Aux Saveurs D'afrique (Similarity score: 16.41)
- Bacon Wrapped Suffed Pork Lion (Similarity score: 18.38)
- Sw Sushihouse Dragon Roll (Similarity score: 19.26)
- Tendre Et Plus Steaks Hachés Extra Tendre (Similarity score: 20.11)
- Guapizzima Pizza De Espelta Con Chía Y Quinoa (Similarity score: 21.73)
- Lidl Tarte Aux Tomates Et Pesto À La Mozzarella (Similarity score: 21.98)
- Potato & Cheese Gourmet Calzones (Similarity score: 22.70)
- Coleslaw Noix & Raisins Secs (Similarity score: 22.97)
- Piccolinis (Similarity score: 23.19)
- Hy Vee Tortellini (Similarity score: 23.46)
- Fresh & Easy Llc Chicken Florentine Flatbread (Similarity score: 23.53)
- Heb Veggie Tray (Similarity score: 23.67)
Ingredients List
- Crust
- Cheese
- Lactic Ferments
- Salt
- Enzyme
- Provolone
- Yellow Cheddar Cheese
- Romano Cheese
- Powdered Cellulose Added To Prevent Caking
- Sausage
- Salt
- Water
- Spice
- Garlic Powder
- Sauce
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Soya Lecithin
- Tbhq And Citric Acid Added To Protect Flavor
- E160ai
- E900a
- And Anti Foaming Agent Added
- Soya Oil
- Yeast
- Salt
- Dextrose
- Raising Agent
- E282
- Soya Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)