Nestlé Minis pizzas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 38.57142857142858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.6% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 4.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Four Cheese & Sausage Pizza With Garlic Butter Sauce (no Red Sauce) (Similarity score: 8.09)
- Food Italia Pizza Prosciutto E Funghi (Similarity score: 13.17)
- 7fresh,7เฟรช,7 11,cp,ซีพี เบอร์เกอร์ ข้าวเหนียวไส้อั่ว (Similarity score: 14.94)
- Guapizzima Pizza De Espelta Con Chía Y Quinoa (Similarity score: 18.68)
- Les Saveurs De Mam Flo Terrine, Porc Aux Saveurs D'afrique (Similarity score: 18.73)
- Sw Sushihouse Dragon Roll (Similarity score: 18.74)
- Lidl Tarte Aux Tomates Et Pesto À La Mozzarella (Similarity score: 18.87)
- Hy Vee Tortellini (Similarity score: 19.35)
- Coleslaw Noix & Raisins Secs (Similarity score: 20.43)
- Piccolinis (Similarity score: 20.77)
- Bacon Wrapped Suffed Pork Lion (Similarity score: 21.53)
- Fresh & Easy Llc Chicken Florentine Flatbread (Similarity score: 21.95)
- Tesco Tesco English Muffins 4 Pack (Similarity score: 22.29)
- Hummus Pikant (Similarity score: 22.77)
- Potato & Cheese Gourmet Calzones (Similarity score: 23.19)