Hy-Vee Tortellini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9.43g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.43g |
| Saturated Fat | 2.36g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 274mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 274mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh & Easy Llc Chicken Florentine Flatbread (Similarity score: 14.99)
- Guapizzima Pizza De Espelta Con Chía Y Quinoa (Similarity score: 15.46)
- Scoiattolo Ravioloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 17.01)
- Food Italia Pizza Prosciutto E Funghi (Similarity score: 17.98)
- Lidl Tarte Aux Tomates Et Pesto À La Mozzarella (Similarity score: 18.59)
- Scoiattolo Ravioli Requesón Y Espinacas Sin Gluten (Similarity score: 18.60)
- Nestlé Minis Pizzas (Similarity score: 19.35)
- Cordon Bleu De Porc (Similarity score: 20.05)
- Asiago Cheese Mezzaluna Ravioli Ricotta, Asiago And Mozzarella, Asiago Cheese (Similarity score: 20.57)
- Lakeside Brand,lakeside Beef, Canned With Juices (Similarity score: 21.77)
- Season Season, Brisling Sardines In Tomato Sauce (Similarity score: 22.96)
- Nos Régions Ont Du Talent,leclerc Quenelles Nature (Similarity score: 23.26)
- Four Cheese & Sausage Pizza With Garlic Butter Sauce (no Red Sauce) (Similarity score: 23.46)
- Monoprix Tartiflette Au Reblochon (Similarity score: 24.05)
- Raley's Organic Frozen Ravioli, Wild Mushroom (Similarity score: 24.29)
Ingredients List
- Enriched Semolina And Durum Flour
- Garlic Powder
- Spice
- Salt
- Water
- Ricotta
- Parmesan
- Imported Romano Cheese Made From Sheep's Milk
- Wheat Flour
- Egg
- Contains Less Than 2% Of
- Nutmeg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)