Four cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 14.78g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.78g |
| Saturated Fat | 3.48g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 261mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 261mg |
| Sugars | 1.74g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ravioli Cheese (Similarity score: 0.00)
- Harlan Bakeries Llc Original Bagels With Cream Cheese (Similarity score: 12.83)
- Tri Color Mozzarella & Herb Tortelloni (Similarity score: 14.83)
- Mastroianni Bros Italian Soft Rolls (Similarity score: 21.28)
- Mastroianni Bros Italian Poppy Seed Soft Rolls (Similarity score: 21.28)
- Mastroianni Bros Italian Onion Soft Rolls (Similarity score: 21.28)
- Valley Fine Foods Company Italian Sausage Ravioli, Italian Sausage (Similarity score: 22.59)
- Mastroianni Brothers Bakery Kaiser Rolls (Similarity score: 23.40)
- Casino Mozzarela Di Buffala Campana (Similarity score: 23.76)
- Pastry Bites, Spinach Kale & Leek (Similarity score: 24.31)
- Leader Price Ravioli Aux 4 Fromages Aux Œufs Frais (Similarity score: 26.54)
- Beetnik Organic Grass Fed Beef Meatballs (Similarity score: 28.66)
- Brick Oven Style Italian Soft Rolls (Similarity score: 29.25)
- La Mancha A Hearty Spanish Blend Of Beans, Artichokes, Swiss Chard, Bell Peppers & Velvety Goat Cheese Empanada, La Mancha (Similarity score: 30.11)
- Delhaize Ravioli Basilic & Permesan (Similarity score: 30.50)
Ingredients List
- Pasta
- Parmesan
- Romano Cheese
- Salt
- Spice
- Basil
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Egg
- Water
- Filling
- Mozzarella
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)