fr:Confiture de lait Confiture de Lait Calvados
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 53g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confiture De Lait (Similarity score: 0.00)
- La Fontaine À Confiture Confiture De Lait Beurre Salé De Normandie (Similarity score: 0.71)
- Tamara Nappage Chocolat (Similarity score: 17.88)
- Marks & Spencer Sweet Orange Marmalade (Similarity score: 23.63)
- Auchan Nappage Chocolat (Similarity score: 25.29)
- Marmelade D'oranges De Seville (Similarity score: 33.85)
- Marks And Spencer Seville Orange Marmalade (Similarity score: 33.99)
- Profiteroles Vanille Framboise (Similarity score: 34.49)
- Migros Sauce Dessert Au Chocolat (Similarity score: 36.69)
- Alipende Helado Tarta De Queso Con Fresas (Similarity score: 37.27)
- Chivers Olde English Marmalade (Similarity score: 37.69)
- Yowie North America Inc 100% Milk Chocolate (Similarity score: 38.64)
- Nestlé Chocolat Lait Passion (Similarity score: 38.71)
- Magnum Bomboniera Classic Almond White (Similarity score: 39.03)
- Alipende Helado De Turrón Con Trozos (Similarity score: 40.20)