Magnum Bomboniera Classic Almond White
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1106kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1106kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 19 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tops Ice Cream (Similarity score: 13.36)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Ice Cream (Similarity score: 13.74)
- Mövenpick Movenpick Tiramisu (Similarity score: 13.92)
- Carrefour Façon Rocher (Similarity score: 15.02)
- Nestlé,smarties Smarties Fun Sticks (Similarity score: 15.69)
- Ice Cream (Similarity score: 15.80)
- Straus Family Creamery Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Bean (Similarity score: 16.06)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Coffee (Similarity score: 16.06)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 16.70)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 17.00)
- Adelie L'intense Bûche Chocolat Praliné 8 Parts (Similarity score: 17.27)
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 17.39)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 17.59)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Blanc & Cookies 6x55ml (Similarity score: 17.66)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Water
- Almond
- Coconut Oil
- Butterfat
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Cocoa Paste
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Cocoa Butter
- Water
- Whole Milk Powder
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Water
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Coconut Oil
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)