FRANK COOPER'S Frank Cooper's Muscovado Oxford Marmalade 454G
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1078kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1078kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 115.99999999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116mg |
| Sugars | 62g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Melissa's Melissa's, Dessert Sauce, Chocolate (Similarity score: 35.66)
- Weis, Weis 5 Star Weis 5 Star, Dipping Sauce, Thai Chili Roasted Garlic (Similarity score: 36.85)
- Hy Vee Thai Chili Chutney (Similarity score: 36.85)
- Monari Federzoni Condiment Doux (Similarity score: 40.71)
- Verfeuille Confiture De Chataigne Verfeuille (Similarity score: 42.89)
- Cornet Bay Co Hot Jalapeno Jelly (Similarity score: 48.65)
- A M Braswell Jr Food Co Inc Jalapeno Pepper Jelly (Similarity score: 48.65)
- L Plouvier,lemarie Pâtissier Babas Au Rhum (Similarity score: 49.94)
- Tesco Tesco Thick Cut Orange Marmalade (Similarity score: 52.39)
- Cedar Crest Specialties Inc Cedar Crest, Ice Cream, Daily Grind (Similarity score: 53.90)
- Maison Vital Ainé 3 Babas Au Rhum (Similarity score: 55.33)
- Me Chua Tamarin Me Chua 150g (Similarity score: 55.92)
- Arnie's Dutch Apple Pie (Similarity score: 57.55)
- Tassos Greek Marmalade (Similarity score: 57.80)
- Fichi Secchi Layer (Similarity score: 58.06)
Ingredients List
- Bitter Orange
- Prepared With 40g Of Fruit Per
- Total Sugar Content
- Muscovado
- Sugar
- Water
- Caramelised Sugar
- Acid
- Gelling Agent
- Concentrated Orange Juice
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)