Maison Vital Ainé 3 babas au rhum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1097kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1097kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 42.857142857142854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 127.2mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127.2mg |
| Sugars | 41.5g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fr:confiture De Lait La Confiture De Lait Normande (Similarity score: 20.61)
- La Ferme De L'isle Confiture De Lait Normande (Similarity score: 20.61)
- Real Ice Cream (Similarity score: 30.77)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 30.77)
- Tiramisu Speculos (Similarity score: 31.44)
- L Plouvier,lemarie Pâtissier Babas Au Rhum (Similarity score: 31.47)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 32.69)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 33.29)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 33.29)
- Magasin U Saveurs Tiramisu Aux Spéculos (Similarity score: 34.30)
- Coops Neath & Wiese Lemon Meringue Pie (Similarity score: 34.32)
- Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups (Similarity score: 34.64)
- Pâturages L'onctueux Tiramisu Speculoos (Similarity score: 34.73)
- Our Family Premium Ice Cream (Similarity score: 34.82)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 35.05)
Ingredients List
- Sugar
- Salt
- Baker S Yeast
- Wheat Gluten
- Water
- Wheat Flour
- Whole Egg
- Raisin
- Margarine
- Wheat Glucose Syrup
- Candied Orange Peel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)