Franprix Le Tiramisu Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1149kj (275 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1149kj (275 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 2.83)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 5.92)
- Ben & Jerry's Phish Food (Similarity score: 7.80)
- Conad Tiramisù Surgelato (Similarity score: 8.56)
- Mars Maxi Barres (Similarity score: 8.57)
- Mars Ice Cream (Similarity score: 9.79)
- Dia Sandwich Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 10.30)
- Nestlé Extrême Rhum Raisin (Similarity score: 10.87)
- Bio Village, Marque Repère Tirais Bio Villages (Similarity score: 11.93)
- Milka Hazelnut (Similarity score: 12.34)
- Mars,mars Chocolat Mars Barres Glacées (Similarity score: 12.70)
- Picard Les Fabuleux Cadeaux (bûche Glacée) (Similarity score: 12.94)
- Mars Mars Eiscreme (Similarity score: 13.02)
- Mars Ice Cream Family Pack (Similarity score: 13.02)
- Pâturages,intermarché Panna Cotta Caramel Au Beurre Salé (2 Pots) (Similarity score: 13.29)
Ingredients List
- Cream
- Alcohol
- Tapioca Starch
- Cocoa Powder
- Thickener
- Mascarpone
- Cane Sugar
- Whole Milk
- Water
- Whole Egg
- Skimmed Milk Powder
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)