Nestlé Extrême Rhum Raisin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1154kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1154kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 68.10344827586208% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.1% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 27.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 9.28)
- Dia Sandwich Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 9.97)
- Mars Maxi Barres (Similarity score: 10.79)
- Bio Village, Marque Repère Tirais Bio Villages (Similarity score: 10.82)
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 10.87)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 11.40)
- Conad Tiramisù Surgelato (Similarity score: 11.49)
- Picard Les Fabuleux Cadeaux (bûche Glacée) (Similarity score: 11.94)
- Via Bio Tiramisu (Similarity score: 12.08)
- La Vie Claire Le Tiramisu Italien (Similarity score: 12.38)
- Double Cookie Dough Super Premium Ice Cream With Vanilla Brown Sugar, Chocolate Cookie Dough Pieces And Chocolate Flavored Chips, Double Cookie Dough (Similarity score: 14.04)
- Ben & Jerry's Phish Food (Similarity score: 14.16)
- Tarte Aux Poires Amandes (Similarity score: 14.36)
- Rewe Feine Welt Tiramisu Schokolade (Similarity score: 14.44)
- Mars Mars Eiscreme (Similarity score: 14.57)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- Cocoa Butter
- Modified Starch
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt
- Sugar
- Glazing Agent
- Natural Flavouring
- Acidity Regulator
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Water
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Raisin
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)