Maestro Italia Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 68.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 69.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 5.20)
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 5.92)
- Mars Maxi Barres (Similarity score: 6.94)
- Conad Tiramisù Surgelato (Similarity score: 8.19)
- Dia Sandwich Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 10.14)
- Mars Ice Cream (Similarity score: 10.34)
- Mars Ice Cream Family Pack (Similarity score: 10.59)
- Mars Mars Eiscreme (Similarity score: 10.59)
- Mars,mars Chocolat Mars Barres Glacées (Similarity score: 10.96)
- Nestlé Extrême Rhum Raisin (Similarity score: 11.40)
- Ben & Jerry's Phish Food (Similarity score: 11.62)
- Bio Village, Marque Repère Tirais Bio Villages (Similarity score: 12.22)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 12.73)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Ginger Molasses Cookie , Ginger Molasses Cookie (Similarity score: 12.79)
- Ben & Jerry's (Similarity score: 12.82)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)