Franprix Les sardines huile d’olive & piment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 21.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.3% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filets De Sardines Au Citron, Sans Peau, Sans Arrêtes (Similarity score: 5.03)
- Aldi, Specially Selected 2 Wild Garlic And Jersey Butter Chicken Kievs (Similarity score: 11.54)
- Morrisons Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 15.46)
- Les Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 18.64)
- Marks And Spencer, Marks & Spencer 2 Roast Chicken Legs (Similarity score: 18.64)
- Chunks De Poulet (Similarity score: 18.93)
- L'atelier Père Dodu, Père Dodu Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 18.98)
- Panini Bread Topped With A Mornay Style Sauce, Grilled White Meat Chicken, Caramelized Onions, Diced Ham, A Blend Of Mozzarella And Swiss Cheeses With A Parsley Sprinkle, Cordon Bleu (Similarity score: 19.09)
- Insomnia Cracking Free Range Egg Salad Sandwich (Similarity score: 19.36)
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 19.68)
- Ja! Makrelenfilets Im Eigenen Saft (Similarity score: 20.41)
- Berida Makrelenfilets In Wasser (Similarity score: 20.41)
- Filet De Maquereau (Similarity score: 20.41)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 20.93)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 21.44)