Chicken Nuggets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.7g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.974358974358974% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cap Océan Filets De Colin D'alaska Msc Pané (Similarity score: 12.32)
- Les Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 13.73)
- Chunks De Poulet (Similarity score: 13.84)
- L'atelier Père Dodu, Père Dodu Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 13.91)
- Intermarché Filets De Merlan Panés (Similarity score: 14.28)
- Landfein 4 Vegetable Spring Rolls (Similarity score: 15.07)
- Tesco Coronation Chicken (Similarity score: 15.15)
- Gimbert Océan Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 15.51)
- Mccain Mc Caine Mini Rosti (Similarity score: 18.31)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 18.48)
- Mccain Mccain Mini Rösti (Similarity score: 18.50)
- Insomnia Cracking Free Range Egg Salad Sandwich (Similarity score: 18.61)
- Morrisons Salmon Fillet Fishcakes (Similarity score: 18.80)
- Roasted Vegetable Pizza (Similarity score: 18.97)
- Tempura Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 19.17)