Franprix Mini bonbons sans sucre assortis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chupa Chups Good For You (Similarity score: 8.00)
- Golia Golia Herbs Limone Con Vitamina C Senza Zucchero Senza Glutine (Similarity score: 17.03)
- Coopunigrá,coop Crema Vegetale Da Cucina Uht (Similarity score: 19.16)
- Bonbons Sans Sucres (Similarity score: 24.04)
- Cora Frites Classiques, 2, 5 Kilos, Marque Cora (Similarity score: 26.76)
- Bonherba Mélisse Citronnelle Sans Sucres (Similarity score: 28.39)
- Consum Caramelos Cítricos Sin Azúcar (Similarity score: 28.85)
- Apple Cinnamon Breakfast Fruit & Oat Ovals (Similarity score: 29.20)
- Dm Mivolis Halsbonbons Holunderblüte Johannisbeere (Similarity score: 29.23)
- Morice Glace Artisanale Végétale Pistache Bio (Similarity score: 29.92)
- Noten Noten Reep Naturel (Similarity score: 30.54)
- Bumble Bee Snack On The Run Tuna Salad With Crackers (Similarity score: 30.80)
- Reina Rico En Proteínas (Similarity score: 31.84)
- Goya Baked Ripe Plantains (Similarity score: 32.11)
- Orasi Orasi (Similarity score: 32.51)
Ingredients List
- Sweetener
- E955
- Acid
- Natural Citrus Flavouring
- Natural Flavouring
- Colour
- E120
- E160c
- E163
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)