Franprix Tarte Framboises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636365% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 21.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Chocolate Chip Cookie Dough Original Recipe Ice Cream (Similarity score: 9.84)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.73)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy, Ice Cream Sandwich, Key Lime Pie Wich (Similarity score: 12.63)
- Mcennedy,lidl Cheesecake American Style Strawberry Swirl (Similarity score: 12.94)
- Baskin Robbins Cookies 'n Cream Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies (Similarity score: 13.02)
- Carmel Caribou (Similarity score: 14.18)
- Thiriet Ma Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.19)
- Ice Cream (Similarity score: 14.31)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream (Similarity score: 15.00)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 15.00)
- Belmont Cookies & Cream Ice Cream With Chocolate Cream Sandwich Cookie Pieces, Chocolate Cream (Similarity score: 15.21)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.69)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Salty Caramel (Similarity score: 16.14)
- Casper's Ice Cream Inc Ice Cream Sandwich, Pumpkin Spice (Similarity score: 16.88)