Yuengling's Yuengling's, ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 8.05g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.6867088607595% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 126mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 126mg |
| Sugars | 22.99g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 0.00)
- Carmel Caribou (Similarity score: 4.68)
- Ice Cream (Similarity score: 8.39)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Salty Caramel (Similarity score: 11.69)
- Phin & Phebes Phin & Phebe's, Ice Cream, Mucho Vanilla (Similarity score: 12.09)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 13.08)
- Franprix Tarte Framboises (Similarity score: 15.00)
- Lejonet & Björnen Ekologisk Mocca (Similarity score: 15.07)
- Thiriet Ma Tarte Aux Pommes (Similarity score: 15.12)
- Baskin Robbins Rich Chocolate Fudge Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 15.14)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 15.25)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.28)
- Foodtown Premium Ice Cream (Similarity score: 15.88)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 16.48)
- Leclerc Tarte Tropézienne (Similarity score: 16.57)
Ingredients List
- Milk
- E407
- Cream
- Skimmed Milk
- Egg Your Sugar
- Glucose Syrup Solids
- Flavouring
- E150
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)