Franprix Tartelettes aux Abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1312kj (314 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1312kj (314 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 29.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 29.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.29629629629629% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 33.1g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Co Operative Rich Fruit Christmas Pudding (Similarity score: 28.17)
- Sainsbury's Christmas Pudding (Similarity score: 29.56)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Nuss Kirsch (Similarity score: 30.35)
- Labeyrie Le Sublime Aux Fruit Rouges Et Au Lait D’amandes (Similarity score: 30.67)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Christmas Pudding (Similarity score: 31.01)
- Marks & Spencer Sugar Plum Christmas Pudding (Similarity score: 31.72)
- La Fournée Campaniere Tartelettes Aux Framboises (Similarity score: 32.28)
- Carrefour Tartelette À La Framboise (Similarity score: 32.91)
- Migros Tourte Suédoise Aux Marrons (Similarity score: 34.38)
- Casino Amandine Aux Poires (Similarity score: 35.20)
- Migros Tourte Suédoise Aux Framboises (Similarity score: 35.97)
- Morrisons Rich Fruit Christmas Pudding (Similarity score: 37.38)
- Hacendado Mini Almendrado (Similarity score: 37.55)
- Brioche Pasquier La Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 38.07)
- Waitrose,essential Waitrose Cider & Sherry Christmas Pudding (Similarity score: 38.29)
Ingredients List
- Apricot
- Cream
- Egg
- Potato Starch
- Whey Powder
- Lactose
- Concentrated Lemon Juice
- Egg Yolk
- Butter
- Skimmed Milk Powder
- Thickener
- Sugar
- Citrus Fibre
- Emulsifier
- Raising Agent
- E500
- Preservative
- Salt
- Colour
- Vegetable Oil
- Egg White
- Fromage Blanc
- Wheat Flour
- Apricot Puree
- Whole Milk Powder
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)