Carrefour Tartelette à la framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1294kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1294kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 28.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 28.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 19.73)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 19.73)
- Monoprix,monoprix Gourmet Tartelette Aux Framboises (Similarity score: 20.96)
- Migros Tourte Suédoise Aux Marrons (Similarity score: 27.29)
- Marks & Spencer Collection Perfectly Matured Christmas Pudding (Similarity score: 28.81)
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 29.46)
- La Fournée Campaniere Tartelettes Aux Framboises (Similarity score: 30.00)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 30.46)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 30.47)
- Marks & Spencer Sugar Plum Christmas Pudding (Similarity score: 30.96)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Nuss Kirsch (Similarity score: 31.25)
- Labeyrie Le Sublime Aux Fruit Rouges Et Au Lait D’amandes (Similarity score: 31.49)
- Brioche Pasquier La Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 32.03)
- Les Gâteaux D'honorine Entremet Décongelé Citron Liégeois X 2 (Similarity score: 32.52)
- Franprix Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 32.91)
Ingredients List
- Raspberry
- Whole Milk Powder
- Cream
- Egg
- Potato Starch
- Whey Powder
- Lactose
- Citrus Fibre
- Concentrated Lemon Juice
- Butter
- Egg Yolk
- Sugar
- Thickener
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Colour
- Emulsifier
- Preservative
- Raising Agent
- Salt
- Sunflower Oil
- Coconut Oil
- Colza Oil
- Egg White
- Wheat Flour
- Fromage Blanc
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)