La fournée Campaniere Tartelettes aux framboises
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 39.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 39.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 27.1g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brioche Pasquier La Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 17.57)
- Carrefour Tartelette À La Framboise (Similarity score: 30.00)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 30.52)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 30.52)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 30.52)
- Iceland Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 31.37)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 31.64)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 31.65)
- Franprix Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 32.28)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 32.80)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 32.80)
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 33.49)
- Hacendado Mini Almendrado (Similarity score: 33.74)
- Marks & Spencer Collection Perfectly Matured Christmas Pudding (Similarity score: 34.88)
- The Co Operative Rich Fruit Christmas Pudding (Similarity score: 37.48)
Ingredients List
- Raspberry
- Modified Corn Starch
- Gelling Agent
- Raising Agent
- E500
- Colour
- Concentrated Lemon Juice
- Sugar
- Wheat Flour
- Butter
- Water
- Raspberry Puree
- Whole Egg
- Powdered Almonds
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)