Franz Franz Organic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 9.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.121199090909g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.12g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 242.4241969697mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 242.4mg |
| Sugars | 9.0909003030303g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Great Sprouted Bread (Similarity score: 16.86)
- U Panés De Blé (Similarity score: 24.33)
- Tuna Salad Sandwich (Similarity score: 24.69)
- Monoprix Le Végétal 2 Panés De Blé (Similarity score: 26.90)
- Veggie Wrap (Similarity score: 27.61)
- Morrisons Coleslaw (Similarity score: 27.64)
- Plain Bagels (Similarity score: 28.36)
- Pretzels (Similarity score: 29.10)
- Little Ny Pretzels (Similarity score: 30.21)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 30.41)
- Louis Hummus Au Coriandre (Similarity score: 30.71)
- Houmous Nature (Similarity score: 30.71)
- Ķelmēni Rankas Rudzu Rupjā Maize (Similarity score: 30.81)
- Asda Meat Free Chicken Style Kiev (Similarity score: 31.48)
- Lender's Lender's, Bagels, Very Berry (Similarity score: 32.85)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Soya Oil
- Cultured Wheat Flour
- Distilled Vinegar
- Enzyme
- E300
- Filtered Water
- Grain And Seed Blend
- Cane Sugar
- Vital Wheat Gluten
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Molasses
- Oat Fibre
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)