French silk ice cream with marshmallow bon bons, chocolate flakes & thick fudge sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.09g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.09g |
| Saturated Fat | 8.25g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.363518758085384% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.4% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 30.93g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hafner Eclairs Chocolat (Similarity score: 10.56)
- Eclairs Chocolat (Similarity score: 10.62)
- Hafner Éclairs Assortis (Similarity score: 14.40)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 14.45)
- Tarte Au Fraise (Similarity score: 15.11)
- Cookie Sandwiches (Similarity score: 20.16)
- Sn Sabor Fruit Black Cake (Similarity score: 20.40)
- Pumpkin Bread (Similarity score: 20.42)
- Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 21.03)
- Mint Chocolate Twist Reduced Fat Ice Cream With Fudge Swirl Between Chocolate Chip Cookies Drizzled With Green Candy Ribbon Sandwiches (Similarity score: 21.87)
- Su Sabor Torta Negra Envinada Black Fruit Cake (Similarity score: 22.09)
- La Fabrick À Gâteaux Gâteau Basque À La Crème (Similarity score: 22.37)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 22.62)
- Pie (Similarity score: 22.81)
- Panettone Dolce Cuore Di Cioccolato (Similarity score: 22.97)
Ingredients List
- Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Stabilized And Emulsified By Propylene Glycol
- Monoesters
- E471
- E412
- E410
- E466
- And Carrageenan
- Cream
- Buttermilk
- French Silk Base
- Fudge Variegate
- Marshmallow Base
- Chocolate Pieces
- Sugar
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)