La Fabrick à gâteaux Gâteau Basque à la crème
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Vanilla Twist Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Fudge Swirl Between Chocolate And Vanilla Cookies, Chocolate Vanilla Twist (Similarity score: 11.50)
- 3 Fellers Apple Pie (Similarity score: 11.99)
- Pie (Similarity score: 12.34)
- The Bakery Apple Pie (Similarity score: 13.64)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 18.33)
- Frozen Desert (Similarity score: 20.04)
- Biltmore Vanilla Bean Cheesecake (Similarity score: 20.45)
- Private Selection Tres Leghes Cake (Similarity score: 20.65)
- Pet Birthday Cake Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.28)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.28)
- Apple Blossoms (Similarity score: 22.33)
- French Silk Ice Cream With Marshmallow Bon Bons, Chocolate Flakes & Thick Fudge Sauce (Similarity score: 22.37)
- Safeway Inc Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces & Chocolaty Wafers Sandwiches, Cookies 'n Cream (Similarity score: 22.51)
- Ben & Jerry’s Netflix & Chill’d (Similarity score: 23.26)
- 8" Red Raspberry Pie (Similarity score: 23.70)