French style cheesecake mousse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Flan Nature (Similarity score: 12.56)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 16.44)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 19.72)
- La Tropėzienne (Similarity score: 20.60)
- 12 Profiteroles Surgelées (Similarity score: 22.26)
- Steve's Ice Cream Salty Caramel Ice Cream, Salty Caramel (Similarity score: 22.52)
- Clafoutis À La Griotte (Similarity score: 25.41)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Sea Salted Caramel (Similarity score: 26.60)
- Stabinger Tortina Alla Ricotta (Similarity score: 26.71)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 27.42)
- Bread Pudding Rich & Creamy Brioche Bread Pudding With A Salted Caramel Sauce (Similarity score: 27.50)
- Beehive Banana Creme Pie (Similarity score: 27.52)
- Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie (Similarity score: 27.87)
- Thiriet Éclairs Au Café (Similarity score: 28.62)
- Penny,valbontá,bustaffa Formaggio Fresco Di Capra (Similarity score: 28.73)
Ingredients List
- Cream Cheese
- Wheat Flour
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Palm Oil
- Corn Syrup
- Natural And Artificial Flavouring
- Brown Sugar
- Honey
- Modified Corn Starch
- Sodium Caseinate
- Cellulose Gel Salt
- Sour Cream
- E491
- E435
- Carbohydrate Gum
- Monoglycerides
- E500ii
- E466
- Polyglycerate 60
- E412
- E433
- E102
- Sugar
- E330
- E129
- E110
- Beta Carotene Color
- Coconut
- Pecans Flavon
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Margarine
- Retinyl Palmitate
- Hydrogenated Coconut Oil
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)