French toast bagel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1034kj (248 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1034.0kj (248 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5294117647059 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.53 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 8.2352941176471g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.24g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 9.4117647058824g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Toast Bagels (Similarity score: 3.82)
- Tranche De Fromage Fondu (Similarity score: 17.56)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 19.62)
- Baked Fresh Daily (Similarity score: 21.31)
- Meijer Baked Soft Pretzels (Similarity score: 21.47)
- Soft Baked Pretzels (Similarity score: 21.95)
- Soft Pretzel Appetizer, Soft Pretzel (Similarity score: 21.95)
- Soft Pretzels (Similarity score: 21.95)
- Giant Eagle Soft Pretzels (Similarity score: 22.82)
- J&j Snack Foods Corp Fully Baked Soft Pretzels (Similarity score: 22.82)
- Sourdough Soft Pretzel Nuggets (Similarity score: 23.74)
- Bottema Bakery Bottema Bakery, Thin Sliced Rye Bread (Similarity score: 24.21)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Y Espinacas (Similarity score: 24.88)
- Mccain Frit'up (Similarity score: 25.17)
- Mc Cain Frit'up (Similarity score: 25.17)