Asda Yorkshire puddings
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1035kj (248 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1035kj (248 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.81081081081081% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Y Espinacas (Similarity score: 10.80)
- Mc Cain Frit'up (Similarity score: 14.95)
- Mccain Frit'up (Similarity score: 14.95)
- Filetto Di Salmone (Similarity score: 15.39)
- Veritas Vburger Tofu Con Espinacas (Similarity score: 15.76)
- Nut Balls (Similarity score: 16.63)
- Tranche De Fromage Fondu (Similarity score: 17.69)
- French Toast Bagels (Similarity score: 19.19)
- French Toast Bagel (Similarity score: 19.62)
- Papa John's Salads & Produce Pasta Salad (Similarity score: 21.23)
- Papa John's Salad & Produce Tuna Penne Pasta Salad (Similarity score: 21.23)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 21.64)
- Meijer Baked Soft Pretzels (Similarity score: 22.59)
- Coquelicot Provence Ravioli Tofu Basilic (Similarity score: 22.73)
- Tesco French Fries (Similarity score: 22.77)