French toast bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 3.7 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 8.64g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.64g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 198mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 198mg |
| Sugars | 8.64g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Toast Bagel (Similarity score: 3.82)
- Tranche De Fromage Fondu (Similarity score: 17.28)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 19.19)
- Meijer Baked Soft Pretzels (Similarity score: 22.79)
- Soft Pretzels (Similarity score: 23.33)
- Soft Pretzel Appetizer, Soft Pretzel (Similarity score: 23.33)
- Soft Baked Pretzels (Similarity score: 23.33)
- Sourdough Soft Pretzel Nuggets (Similarity score: 23.77)
- Bottema Bakery Bottema Bakery, Thin Sliced Rye Bread (Similarity score: 23.84)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Y Espinacas (Similarity score: 24.18)
- Baked Fresh Daily (Similarity score: 24.37)
- Mc Cain Frit'up (Similarity score: 24.44)
- Mccain Frit'up (Similarity score: 24.44)
- J&j Snack Foods Corp Fully Baked Soft Pretzels (Similarity score: 24.59)
- Giant Eagle Soft Pretzels (Similarity score: 24.59)
Ingredients List
- Enriched High Gluten Flour
- Natural And Artificial Flavouring
- Maple Syrup
- Monodiglycerides
- Vanilla
- Enzyme
- Turmeric
- Cornmeal
- Water
- Cinnamon Bit
- Sugar
- Maple Bit
- Yeast
- Egg
- E282
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)