Naturally Hoegrown Food Ltd Hatdbite honey dijon handcrafted-style chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.230769230769234% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 101.6mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.6mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pesto Fusilli Pasta (Similarity score: 12.34)
- Victoria Victoria, Mediterranean Sun Dried Tomatoes With Pure Olive Oil (Similarity score: 19.76)
- Victoria Victoria, Julienne Cut Sun Dried Tomatoes For Salads & Cooking (Similarity score: 21.36)
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Mackerel Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 25.29)
- Tilapia Signature Cuts (Similarity score: 26.83)
- Verole' Corn Tortillas (Similarity score: 29.88)
- Gourmet Raisin Cookies (Similarity score: 30.38)
- Mccain Mccain Roast Potatoes (Similarity score: 30.77)
- Diquesi Ensalada Lorena Con Queso De Cabra (Similarity score: 32.70)
- Bjorg Filet De Truite Au Citron Et À L'aneth (Similarity score: 32.91)
- Pavés De Saumon Beurre Persillé (Similarity score: 33.12)
- Sardinillas En Aceite De Oliva Reducido En Sal (Similarity score: 33.22)
- Rx Am Chocolate Oats (Similarity score: 34.34)
- French Toast Bagels, French Toast (Similarity score: 34.75)
- Cora Pommes Rissolées 450 Grammes (Similarity score: 34.99)