Blue Bunny Blue bunny, premium ice cream, birthday party
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 5.97g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.62946428571428% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 23.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 4.84)
- Ice Cream (Similarity score: 5.47)
- Ice Cream (Similarity score: 6.41)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.34)
- Ice Cream (Similarity score: 7.57)
- Ice Cream Sundae Cupss (Similarity score: 8.13)
- Toupargel Crème Glacée Café (Similarity score: 8.25)
- Black Rasberry Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.29)
- Gelato (Similarity score: 8.52)
- Erhard Buche Glacée Artisanale Mascarpone Myrtille (Similarity score: 9.64)
- Velvet Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Velours De Crème Saveur Chocolat Noisette (Similarity score: 9.99)
- Spar Spar Premium Crème Brúlée (Similarity score: 10.21)
- Vanilla Ice Cream With Sweet Black Cherries (Similarity score: 10.27)
- Creme De La Creme Creme De La Creme Caramel Fudge (Similarity score: 10.37)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E471
- Carrageenan Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Blue Frosting
- Corn Syrup
- Sequin Candy
- Contains 1% And Less Of The Following
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)