French vanilla ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.49g |
| Saturated Fat | 5.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.49188156638013% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 19.77g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 5.27)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 6.21)
- Food Town Stores Inc Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 6.43)
- Ice Cream (Similarity score: 6.86)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 7.48)
- Glace Pistaches (Similarity score: 7.50)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 7.88)
- Crème Glacée Pistache N 1 (Similarity score: 8.16)
- Smooth And Creamy Madagascar Vanilla Ice Cream Rooted In A Family Recipe And Enhanced With Years Of Expereince (Similarity score: 8.68)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.68)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Strawberry (Similarity score: 8.72)
- Premium Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.75)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.99)
- Dreyer's, Frozen Custard, Chocolate Malt, Chocolate Malt (Similarity score: 9.01)
- Ice Cream (Similarity score: 9.76)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Natural Flavouring
- E160b
- E100
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Sugar
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Egg Yolk
- Contains Less Than 2% Guar Gum
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)