Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 5.97g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12918660287082% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 22.39g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 2.92)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 4.29)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 5.56)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 6.86)
- Food Club Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 7.52)
- Smooth And Creamy Madagascar Vanilla Ice Cream Rooted In A Family Recipe And Enhanced With Years Of Expereince (Similarity score: 7.73)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 7.73)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 7.90)
- Glace Pistaches (Similarity score: 8.32)
- Carrefour Vanille Macadamia (Similarity score: 8.47)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 8.84)
- Cereal Soaked Milk Ice Cream With Crispy Cereal Swirl, Cereal Dreams (Similarity score: 9.02)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Fudge Brownie 500ml (Similarity score: 9.35)
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 9.38)
- Black Rasberry Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.60)
Ingredients List
- Milkfat
- E415
- E433
- E466
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Guar Gum
- Mono
- Diglycerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)