Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 6.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.51999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 18.06g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 7.89)
- Ice Cream (Similarity score: 8.06)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 8.52)
- Food Club Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 9.01)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 9.33)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.67)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.76)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 9.81)
- Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Magnum Gelato (Similarity score: 9.92)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.96)
- La Fermière,tarpinian Le Pot De Crème Au Café (Similarity score: 9.99)
- Glace Pistaches (Similarity score: 10.13)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Rainbow Road Ice Cream (Similarity score: 10.82)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E516
- E410
- E160b
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)