Fresh&Easy Flakey Pastry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.166666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 7.02g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 237mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 237mg |
| Sugars | 14.91g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Feinkost Pastéis De Nata (Similarity score: 14.36)
- Cherry Pie (Similarity score: 14.89)
- Peaches & Cream Strudel Straws (Similarity score: 17.11)
- Pan De Muerto Day Of The Dead Loaf (Similarity score: 17.28)
- Napoleon Dessert (Similarity score: 17.53)
- Semitas De Trigo (Similarity score: 21.37)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 21.53)
- Les P'tits Amoureux Le Tourteau (Similarity score: 22.58)
- Nickles, Nickles Bakery Inc Apple Sweet Rolls (Similarity score: 22.86)
- Nickles, Nickles Bakery Inc Sweet Rolls (Similarity score: 22.86)
- Hand Pie (Similarity score: 22.99)
- Cherry Pie (Similarity score: 23.59)
- Alpha Baking Co Sweet Hawaiian Bread (Similarity score: 23.91)
- Iceland 2 Chicken & Beechwood Smoked Ham Pies (Similarity score: 24.88)
- Racine Danish Kringles Strawberry Pastry (Similarity score: 25.00)
Ingredients List
- Apple
- Egg
- Glaze
- Salt
- Dextrose
- Liquid Invert Sugar
- White Vinegar
- Concentrated Lemon Juice
- Enzyme
- Yeast
- Cinnamon
- Fortified Wheat Flour
- E412
- E415
- E333
- Natural Flavouring
- E150a
- Palm Oil
- Water
- Sugar
- Blueberry
- Blackberry
- Modified Tapioca Starch
- Raspberry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)