Pan de muerto day of the dead loaf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 3.51g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 246mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 246mg |
| Sugars | 15.79g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.79g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Semitas De Trigo (Similarity score: 11.85)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 13.14)
- Alpha Baking Co Sweet Hawaiian Bread (Similarity score: 13.26)
- Rewe Feinkost Pastéis De Nata (Similarity score: 16.93)
- Fresh&easy Flakey Pastry (Similarity score: 17.28)
- Peaches & Cream Strudel Straws (Similarity score: 19.45)
- U Tresse À La Crème Pâtissière Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 21.10)
- Cherry Pie (Similarity score: 21.80)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 22.54)
- Danish (Similarity score: 23.27)
- Rhodes Bake N Serve Giant Cinnamon Rolls With Cream Cheese Frosting, Cinnamon (Similarity score: 23.36)
- Crêpes Natures X12 (Similarity score: 23.44)
- Original Fruit Trio Danish With A Rich Fruit Filling (Similarity score: 25.24)
- Iceland 2 Chicken & Beechwood Smoked Ham Pies (Similarity score: 26.21)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 26.27)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- E282
- Rbd Palm Oil
- Granulated Sugar
- Water
- Egg
- Dry Yeast
- Salt
- Butter Artificial Flavor
- Color Egg Shade
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)