Cherry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.666666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 17.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh&easy Flakey Pastry (Similarity score: 14.89)
- Rewe Feinkost Pastéis De Nata (Similarity score: 18.61)
- Mince Pie (Similarity score: 19.32)
- Pan De Muerto Day Of The Dead Loaf (Similarity score: 21.80)
- Cookies & Cream Ice Cream Cake (Similarity score: 22.25)
- Cherry Pie (Similarity score: 22.70)
- Kenny's Great Pies Inc Peaches & Cream Pie (Similarity score: 22.81)
- Casa Sibilló Tarta De Queso (Similarity score: 22.88)
- Deliciously Moist White Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, White + Vanilla (Similarity score: 23.80)
- Rhodes Bake N Serve Giant Cinnamon Rolls With Cream Cheese Frosting, Cinnamon (Similarity score: 24.69)
- Napoleon Dessert (Similarity score: 24.75)
- Pains Aux Raisins Aop X 2 (Similarity score: 25.23)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 25.23)
- Leclerc Pain Au Raisin Leclerc (Similarity score: 25.23)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 25.23)
Ingredients List
- Cherry
- E202
- Tapioca Dextrin
- Salt
- E330
- Butter
- Vinegar
- Wheat Flour
- Water
- Sugar
- Vegetable Shortening
- Modified Tapioca Starch
- Egg
- Dextrose
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)