Fresh & Easy Llc Almond Fig Baked Oatmeal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.19g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.984928409947244% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 16.81g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Fudge Chunk (Similarity score: 13.47)
- Ice Cream (Similarity score: 14.19)
- Ice Cream (Similarity score: 14.44)
- Boncolac Tarte Fruits Rouges Pistaches (Similarity score: 15.16)
- Pops Tutto Chocolovers (Similarity score: 15.23)
- Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 15.82)
- Häagen Dazs Creations Dark Chocolate & Almonds (Similarity score: 15.89)
- Mars Mars Signature Amande X6 (Similarity score: 17.63)
- Cookie Dough Ice Cream Cake (Similarity score: 18.11)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 18.59)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Applewood Smoked Caramel Almond, Applewood Smoked Caramel Almond (Similarity score: 18.77)
- Asda 2 Lemon Cheesecakes (Similarity score: 19.31)
- Tiramisu (Similarity score: 19.55)
- Tartelette (Similarity score: 19.86)
- Häagen Dazs Hazelnut Crunch (Similarity score: 20.14)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla Extract
- Salt
- Cinnamon
- Heavy Cream
- Oat
- Berries
- Fig Spread
- Brown Sugar
- Egg
- Almond
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)