Tartelettes aux abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.40707964601769% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 25.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oberweis Ice Cream (Similarity score: 9.38)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 9.80)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Fudge Chunk (Similarity score: 10.35)
- Ice Cream (Similarity score: 10.70)
- Tarte Aux Abricots (Similarity score: 13.40)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 13.86)
- Pops Tutto Chocolovers (Similarity score: 14.06)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 14.18)
- Cookie Dough Ice Cream Cake (Similarity score: 14.27)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Vanilla Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 14.28)
- Tarte Normande Multifruit (Similarity score: 14.29)
- Nobbly Bobbly Ice Lollies (Similarity score: 14.49)
- Ice Cream (Similarity score: 15.13)
- Fresh & Easy Llc Almond Fig Baked Oatmeal (Similarity score: 15.82)
- S'mores Graham Cracker Ice Cream With Milk Chocolate Chips & Marshmallows, S'mores (Similarity score: 15.86)