Tartelette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.40707964601769% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 25.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Aux Abricots (Similarity score: 9.14)
- Asda 2 Lemon Cheesecakes (Similarity score: 12.55)
- Mars Mars Signature Amande X6 (Similarity score: 12.86)
- Consum Sandwich Sabor Nata (Similarity score: 13.76)
- Häagen Dazs Creations Dark Chocolate & Almonds (Similarity score: 14.01)
- Cookie Dough Ice Cream Cake (Similarity score: 14.47)
- Tarte Normande (Similarity score: 14.74)
- Picard Le Chalet Au Sommet (Similarity score: 15.80)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Fudge Chunk (Similarity score: 15.85)
- Tarte Normande Abricot (Similarity score: 16.33)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Applewood Smoked Caramel Almond, Applewood Smoked Caramel Almond (Similarity score: 16.57)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream; Fudge And Marshmallow Swirls; Chocolaty Almonds; Marshmallow Bits; Chocolaty Marshmallow Bunnies (Similarity score: 16.80)
- Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 16.97)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Vanilla Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 17.32)
- Mars Mars Ice Cream Chocolate Core (Similarity score: 17.46)