Fresh goat cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 10.71g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 5.50)
- Sainsbury's Mozzarella (Similarity score: 19.01)
- Waitrose, Essential Waitrose Italian Mozarella (Similarity score: 20.20)
- Caseificio Villa Mozzarella (Similarity score: 20.20)
- Mozzarella Bio (Similarity score: 20.40)
- La Golosa Di Puglia Dorata, La Burrata Affumicata (Similarity score: 20.42)
- La Gioia Bella,le Fromager Des Halles Burrata Affumicata (Similarity score: 21.43)
- Reduced Fat Goat Cheese (Similarity score: 21.68)
- By Sainsbury's Mozzarella Pearls (Similarity score: 23.55)
- Old Fashioned Pumpkin Pie (Similarity score: 24.30)
- Rillettes De Lieu Jaunes Aux Agrumes (Similarity score: 24.64)
- Lamagna Over Stuffed Shells (Similarity score: 25.72)
- Centrale Del Latte Di Vicenza Mozzarella (Similarity score: 26.21)
- Burrata (Similarity score: 26.29)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan Tagliatelles Saumon (Similarity score: 26.62)
Ingredients List
- Pasteurised Goat Milk
- Orange Zest
- Port
- Concentrated Orange And Concentrated Lemon Juice
- Ginger Puree
- E415
- Natural Flavouring
- Vegetable Oil
- Colour
- Salt
- E202
- Bacterial Culture
- Microbial Coagulating Enzyme
- Topping
- Corn Syrup
- Cranberry
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)