La Golosa di puglia Dorata, la Burrata affumicata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 893kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 893kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 57.05882352941176% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Gioia Bella,le Fromager Des Halles Burrata Affumicata (Similarity score: 9.90)
- Chef Jenn Herbed Crawfish Dip (Similarity score: 16.98)
- Sainsbury's Mozzarella (Similarity score: 17.01)
- World Finer Foods Inc Smoked Mussels In Cottonseed Oil (Similarity score: 17.50)
- Picard Farfalle Poulet, Sauce César Et Copeaux De Parmesan, Petit Pain Aux Graines De Pavot, Financier Aux Amandes (Similarity score: 17.81)
- Rillettes De Lieu Jaunes Aux Agrumes (Similarity score: 18.17)
- Caseificio Villa Mozzarella (Similarity score: 18.43)
- Waitrose, Essential Waitrose Italian Mozarella (Similarity score: 18.43)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan Tagliatelles Saumon (Similarity score: 19.87)
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 20.42)
- Mozzarella Bio (Similarity score: 20.88)
- Lamagna Over Stuffed Shells (Similarity score: 21.29)
- Samoussas Aux Légumes (Similarity score: 21.83)
- By Sainsbury's Mozzarella Pearls (Similarity score: 23.31)
- Sans Marque 10 Burgers À La Tomate Surgelés (Similarity score: 23.47)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)