La Gioia Bella,Le Fromager des Halles Burrata Affumicata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 57.05882352941176% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Golosa Di Puglia Dorata, La Burrata Affumicata (Similarity score: 9.90)
- Rillettes De Lieu Jaunes Aux Agrumes (Similarity score: 10.96)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan Tagliatelles Saumon (Similarity score: 15.52)
- By Sainsbury's Mozzarella Pearls (Similarity score: 15.79)
- Sainsbury's Mozzarella (Similarity score: 17.41)
- Chef Jenn Herbed Crawfish Dip (Similarity score: 18.17)
- Mozzarella Bio (Similarity score: 18.38)
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 21.43)
- Caseificio Villa Mozzarella (Similarity score: 22.22)
- Waitrose, Essential Waitrose Italian Mozarella (Similarity score: 22.22)
- Picard Farfalle Poulet, Sauce César Et Copeaux De Parmesan, Petit Pain Aux Graines De Pavot, Financier Aux Amandes (Similarity score: 23.56)
- World Finer Foods Inc Smoked Mussels In Cottonseed Oil (Similarity score: 23.93)
- Samoussas Au Boeuf (Similarity score: 24.13)
- Asiafood Kft Samoussas Au Boeuf Surgelés (Similarity score: 24.69)
- Asia Food Samoussas Au Boeuf (Similarity score: 24.73)