Fresh ground pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.86g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.86g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 34.994400895856664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tallgrass Beef Tallgrass Beef, Tallgrass Beef (Similarity score: 10.56)
- Angus Beef Strip Steak (Similarity score: 11.67)
- Lidl Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 12.55)
- Ibp Inc Tsd Sales And Distribution, Coarse Ground Beef (Similarity score: 13.08)
- Roundy's 100% Pure Beef Patties (Similarity score: 14.03)
- Simple Truth Natural Beef Burger (Similarity score: 14.03)
- Birchwood British Beef Mince (Similarity score: 17.31)
- Beef Chuck Sliders 8 Mini Burgers (Similarity score: 18.34)
- Ground Beef 80% 20% (Similarity score: 18.63)
- Ground Beef (Similarity score: 18.65)
- Ground Beef (Similarity score: 18.65)
- Coleman Natural Ground Pork (Similarity score: 18.65)
- Thiriet Cuisse De Canard De Barbarie (Similarity score: 18.82)
- Jbs Usa Llc Ground Beef (Similarity score: 19.01)
- Angus Beef Ribeye Steak (Similarity score: 19.22)
Ingredients List
- Pork
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)