Lidl Haut de Cuisse de Poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 30.24390243902439% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.2% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 4 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh Ground Pork (Similarity score: 12.55)
- Thiriet Cuisse De Canard De Barbarie (Similarity score: 13.48)
- Ground Beef Patties (Similarity score: 14.48)
- Ground Beef 80% 20% (Similarity score: 14.59)
- Coleman Natural Ground Pork (Similarity score: 14.61)
- Ground Beef (Similarity score: 14.61)
- Ground Beef (Similarity score: 14.61)
- Ibp Inc Tsd Sales And Distribution, Coarse Ground Beef (Similarity score: 14.70)
- L'étal Du Volailler Hauts De Cuisse Poulet (Similarity score: 15.56)
- Jbs Usa Llc Ground Beef (Similarity score: 16.32)
- Plus, Aldi, Lion Steak Haché Pur Boeuf (Similarity score: 16.45)
- Beef Chuck Sliders 8 Mini Burgers (Similarity score: 17.16)
- Food Town Stores Inc Ground Beef Chuck (Similarity score: 18.61)
- Auchan 1er Prix : Viande Hachée De Boeuf, 20% M G (Similarity score: 19.27)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 19.32)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)