Fresh mint chocolate chip gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.72g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.72g |
| Saturated Fat | 9.43g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 83.30388692579504% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 23.58g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smooth & Creamy Gelato (Similarity score: 1.34)
- White Mint Candy Cane Gelato, White Mint Candy Cane (Similarity score: 6.63)
- Holiday Peppermint Gelato (Similarity score: 6.63)
- Double Chocolate Gelato (Similarity score: 8.48)
- Papa John's Salads & Produce, Cheesecake Delight, Strawberry (Similarity score: 10.67)
- Dia Helado Stracciatella Gelado (Similarity score: 12.57)
- Pilpa L'infini Duo De Vanilles (Similarity score: 13.11)
- Supersol Glace Vanille (Similarity score: 13.11)
- Leone Crème Glacée (Similarity score: 13.20)
- Mozian & Associates Inc Fiorello's, Artisan Gelato, Strawberry (Similarity score: 14.57)
- Miko Rêve D'hiver (Similarity score: 14.96)
- G7 Tartufo Nero (Similarity score: 15.93)
- Pilpa Buchettes 3 Chocolats X6 Pilpa (Similarity score: 16.11)
- Vanilla Gelato (Similarity score: 16.35)
- Thiriet Glace Créole Avec Raisins Macérés Au Rhum (Similarity score: 16.43)
Ingredients List
- Milk
- E410
- Sunflower Lecithin
- E330
- Soya Lecithin
- Cane Sugar
- Cream
- Coconut Oil
- Chicory Root
- Dextrose
- Cocoa
- Mint
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)