Mozian & Associates Inc. Fiorello's, Artisan Gelato, Strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.43g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.43g |
| Saturated Fat | 8.57g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 80.0186741363212% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 43mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Supersol Glace Vanille (Similarity score: 6.05)
- Pilpa Buchettes 3 Chocolats X6 Pilpa (Similarity score: 7.03)
- Thiriet Glace Créole Avec Raisins Macérés Au Rhum (Similarity score: 8.27)
- G7 Tartufo Nero (Similarity score: 11.29)
- Leone Crème Glacée (Similarity score: 11.90)
- Papa John's Salads & Produce, Cheesecake Delight, Strawberry (Similarity score: 12.13)
- Double Chocolate Gelato (Similarity score: 12.26)
- Despar Biscotto Gelato Alla Panna (Similarity score: 12.29)
- Dia Helado Stracciatella Gelado (Similarity score: 12.67)
- Carrefour Galletas (Similarity score: 12.75)
- Gelato (Similarity score: 13.12)
- Holiday Peppermint Gelato (Similarity score: 13.30)
- White Mint Candy Cane Gelato, White Mint Candy Cane (Similarity score: 13.30)
- Cremissimo Cremissimo Schokoheld (Similarity score: 13.46)
- Fresh Mint Chocolate Chip Gelato (Similarity score: 14.57)
Ingredients List
- Cream Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)