Freshasia Foods Bun Épinards Chinois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1098kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1098kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Président,lactalis Fromage Fondu Pour Tartine Président (Similarity score: 14.38)
- Corn Tortillas, Corn (Similarity score: 14.78)
- Organic Millet (Similarity score: 15.32)
- Iogusto Apulia Orecchiette Rustiche (Similarity score: 18.06)
- Condis Llet Sencera Uht (Similarity score: 18.09)
- Trident Trident Gum Strawberry Twist Sugar Free1x14 000 Pc (Similarity score: 18.12)
- Trident Trident Gum Spearmint 1x15 Pk (Similarity score: 18.12)
- Orbit Sugarfree Gum, Wintermint (Similarity score: 18.12)
- Trident Trident Gum Wintergreen Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 18.12)
- Trident Trident Gum Mint Bliss Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 18.12)
- Gum, Dragonfruit, Sugar Free (Similarity score: 18.12)
- Trident Trident Gum Assorted Fruit Sugar Free1x20 Pk (Similarity score: 18.12)
- Trident Trident Gum Cinnamon Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 18.12)
- Orecchiette (Similarity score: 18.35)
- Trident Gum Peppermint Sugar Free1x14 Pc (Similarity score: 18.39)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Baking Powder
- Flavour Enhancer
- Bamboo Shoot
- Sugar
- Salt
- Soya Oil
- Yeast
- Wheat Gluten
- Sesame Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)